وکیل در غرب تهران

وکیل در غرب تهران

برای داشتن وکیل در غرب تهران می توانید با گروه وکلای عدل گسترانه یگانه تماس گرفته و وقت مشاوره تنظیم نمایید.

وکیل غرب تهران، بهترین وکیل در تهران: واژه وکیل به معنای شخصی است که افراد به او اعتماد کنند و کارشان را به وی بسپارند/ کسی که برای انجام کاری از طرف کس دیگری انتخاب و نماینده شده است. وکیل به انگلیسی Lawyer.

جالب است بدانیم که از دوران صفویه عنوان وکیل به شکل نایب السلطنه وجود داشت همچنین وکیل الرعایا هم از همان زمان رواج پیدا کرد.

 وکیل یا نماینده یا جانشین کسی است که از طرف شخص دیگری- حقوقی یا حقیقی – به موجب عقد وکالت برای انجام کاری مأمور می‌شود.

و اما وکیل و موکل به چه شکل تعیین می شوند ؟

زمانی که یک شخص، شخص دیگری را برای انجام کارهای حقوقی، اداری و …انتخاب می کند به آن شخص وکیل و به کسی که آن شخص را انتخاب کرده است موکل می گویند. بین وکیل و موکل قراردادی بسته می شود به نام وکالت نامه که با توجه به آن و چهارچوب تعیین شده درآن حوزه اختیارات وکیل مشخص می شود.

در زمانی هم که دعوایی رخ می دهد طرفین دعوا حق انتخاب وکیل را دارند و اگر خودشان توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشند قانون شرایط انتخاب وکیل را برای آنها فراهم می سازد. (اصل 35 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران)

هر وکیلی برای هر موضوعی که توسط موکل یا دستگاه های دولتی برای انجام اموری انتخاب می شود با توجه به ماده 678 قانون مدنی وکالتشان به شکل های زیر دارای انقضا می باشد:

 1. موکل که وکیل را از وکالت عزل کند.
 2. مرگ یا جنون وکیل یا موکل
 3. پایان یافتن موضوع وکالت

وکیل پایه یک و پایه دو دادگستری چه تفاوتی باهم دارند ؟

وکلایی که در آزمون وکالت شرکت می کنند و با قبولی در آزمون و گذراندن 2سال دوره کارآموزی و با پشت سر گذاشتن گزنیش های علمی موفق به اخذ پروانه وکالت شدند در این صورت حق شرکت در تمامی محاکم حقوقی و کیفری و…. دارند که به این دسته از وکلا، وکلای پایه یک دادگستری اطلاق می شود.

وکلای پایه دو دادگستری برای حضور در محاکم حقوقی و کیفری دارای محدودیت می باشند:

در محاکم حقوقی زمانی حق شرکت و دفاع از موکل را دارند :

 1. خواسته غیرمالی و اگر مالی باشد بازخواسته باید کمتر از پانصد میلیون ریال باشد.
 2. دعاوی نکاح، طلاق، اثبات و نفی ثبت

در محاکم کیفری: برای جرم های تعزیری ای که حبس آنها کمتر از ده سال باشد و شامل شلاق و جزای نقدی و… باشد حق شرکت دارند.

8 نوع وکالت وجود دارد :

 1. انتخابی
 2. تسخیری
 3. معاضدتی
 4. اتفاقی
 5.  وکیل قراردادی(تعبینی)
 6. وکیل سازمانی
 7. وکیل قوه قضائیه
 8. وکیل کارآموز

1- وکیل انتخابی چه وکیلی است؟

زمانی که یک فرد با انتخاب خودش وکیل را انتخاب می کند و طبق اختیاراتی که به وکیل می دهد در مراجع قضایی و جاهای لازمه حضور پیدا می کند.

2- وکیل تسخیری چه وکیلی است؟

زمانی که دعواهای کیفری رخ می دهد گاهی اوقات متهمین از گرفتن وکیل یا خود امتناع می کنند،یا بضاعت مالی آنها به صورتی است که نمی توانند برای خود وکیل انتخاب نمایند در شرایطی که حضور وکیل در جلسات دادگاه اجباری می باشد به تشخیص و صلاح دید دادگاه از بین وکلای دادگستری برای آنها وکیل رایگان انتخاب می شود که به این نوع وکیل، وکیل تسخیری گفته می شود.

3- وکیل معاضدتی چه وکیلی است؟

اشخاصی که در دعاوی حقوقی به وکیل نیاز داشته باشند اما توانایی اخذ وکیل را نداشته باشند زمانی که از طریق دادگاه عسر و حرج آنها مشخص شود و یا کمسیون معاضدت کانون وکلا تایید کند در این صورت یک وکیل رایگان برای آنها انتخاب می شود که به این نوع وکیل، وکیل معاضدتی گفته می شود.

4- وکیل اتفاقی چه وکیلی است ؟

شخصی که در رشته حقوق تحصیل کرده است اما پروانه وکالت ندارد و شغل وی هم وکالت نمی باشد اگر بخواهد برای اشخاص و بستگان نزدیک وکالت انجام دهد باید با مراجعه به کانون و پرداخت هزینه برای این مورد خاص پروانه اخذ نماید که به این نوع وکیل، وکیل اتفاقی گفته می شود.

در ادامه بحث وکیل اتفاقی لازم است که به این نکته اشاره ای داشته باشیم که تنها با تحصیل در رشته های حقوق، فقه و مبانی اسلامی نمی توان وکیل شد حتی اگر در مقاطع بالاتراز کارشناسی هم افراد ادامه تحصیل بدهند! افراد باید پس از گذراندن مقطع کارشناسی در رشته های ذکر شده در آزمون کانون وکلا شرکت کرده و با کسب نمره ی مورد تایید به دوره ی کارآموزی وکالت وارد شوند که مدت زمان کارآموزی 18ماه می باشد که پس از آن آزمون اختبارکه به صورت کتبی و شفاهی برگزار می شود شرکت کرده و پس از انجام مراسم نحلیف و سوگند به عنوان وکیل پایه یک دادگستری انتخاب می شوند.

5- وکیل قراردادی (تعبینی) چه وکیلی است ؟

وکیل تعبینی یا قراردادی به وکیلی اطلاق می شود که هر دو طرف دعوا تمامی کارهای مربوطه را به وکیل می سپارند.

6- وکیل سازمانی چه وکیلی است ؟

وکیل سازمانی به وکلای سازمان های دولتی اطلاق می شود به این صورت که زمانی که کارمندان دولتی و سازمانی دچار مشکل حقوقی حین خدمت خود  می شوند با توجه به سازمانی که در آن فعالیت دارند، سازمان در اختیار آنها مشاوره حقوقی قرار می دهد تا در مراجع قانونی وکیل کارکنان و یا مشاور حقوقی آنها باشند.

7- وکیل قوه قضائیه چه وکیلی است ؟

ابن نوع وکیل در ماده 187قانون برنامه پنج ساله سوم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی کشور به این شکل تعریف شده است:

اشخاصی که از مرکز مشاوران حقوقی و کارشناسان قوه قضائیه پروانه وکالت دریافت می کنند را وکیل قوه قضائیه می نامند.

8-وکیل کارآموز چه وکیلی است ؟

اشخاصی که در رشته های حقوقی تحصیل کرده اند و بعد از آن در آزمون کانون وکلای دادگستری قبول شدند بعد از آن زیر نظر یک وکیل با تجربه باید دوره کارآموزی خود را بگذرانند که در این دوره می توانند وکالت پرونده هایی که خیلی سنگین و حساس نیستند را بر عهده بگیرند.

بهترین وکیل در غرب تهران چه کسی است ؟

بهترین وکیل در تهران کسی است که بدون مطالعه پرونده و شنیدن اظهارات موکل، اظهارنظر نمی کند و وعده های پوچ و بی اساس به موکل خود نمی دهد و در صورتی که احتمال پیروزی در پرونده کم باشد، موضوع را با موکل در میان گذاشته و از قبول دعاوی که احتمال پیروزی در آن کم است اجتناب می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.