انحصار وراثت در غرب تهران

انحصار وراثت در غرب تهران

انحصار وراثت دز غرب تهران: وقتی یک شخص فوت می کند تمامی موارد اعم از بدهی،اموال و ………. شامل ارثی می باشد که برای بازماندگان باقی می ماند. احکام و قوانینی که برای ارث وضع شده اند از جمله دقیق ترین قوانینی هستند که در قانون مدنی وجود دارد به این دلیل که در قرآن هم قوانین مربوط به ارثیه و ورثه به صورت دقیق  مطرح شده است و تمامی قوانین ما از این کتاب مقدس تبعیت می کنند.تقسیم ارث پس از پرداخت هزینه های کفن و دفن فرد متوفی و پرداخت دیون و بدهی های او انجام می شود لازم به ذکر است که مهریه هم پس از فوت فرد قابل درخواست می باشد و از جمله بدهی های متوفی محسوب می شود که باید قبل از انحصار ورثه بین وراث پرداخت شود.

تعریف ارث در زبان عامی :

زمانی که یک شخص فوت می کند اموال و دارایی های آن شخص به وارثین و بازماندگان طبق قوانین وضع شده به ارث می رسد.

تعریف ارث در قانون :

انتقال قهری و دارایی متوفی به ورثه او.انتقال قهری به معنای واگذاری مال به غیر می باشد که همان مفهوم ترکه را هم دارد به این معنا که ارثیه فرد متوفی اول صرف پرداخت دیون و بدهی ها و سپس بین بازماندگان و وارثین تقسیم می شود.

وارثین فرد متوفی در ادیان مختلف به شکل های مختلفی تعریف شده اند اما در قانون مدنی که از قانون اسلام پیروی می کند وارثین به سه طبقه تقسیم می شوند :

طبقه اول:

 • همسر متوفی
 • پدر و مادر
 • فرزندان و در نبود فرزند، نوه یا نوه ها

طبقه دوم:

 • پدر بزرگ و مادربزرگ
 • همسر متوفی
 • خواهر و برادر و در نبود ایشان فرزندان آنها

طبقه سوم:

 • همسر متوفی، عمه، عمو، دایی، خاله متوفی و در نبود ایشان فرزندان آنها
 • در نبودن افراد مذکور نوبت به عمه، عمو، خاله، دایی، پدر و مادر متوفی می رسد.
 • زن و شوهر به عقد دائمی هم در تمام طبقات جزء وراث محسوب می شوند.

تقسیم ارث برای وراث با توجه به این  طبقات انجام می شود که وجود هر نسبیتی در هر طبقه اجازه تقسیم ارث را به طبقه ی دیگر نمی دهد.

تقسیم ارث به چه صورتی انجام می شود؟

دعاوی مربوط به تقسیم ارثیه با توجه به ماده ۲۰ قانون آئین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی در دادگاه محلی متوفی انجام می شود یعنی با توجه به آخرین محل سکونت متوفی در دادگاه محلی همان منطقه کارهای مربوط به ارثیه انجام می شود که امرزه این وظیفه به شورای حل اختلاف محول شده است.در شورای حل اختلاف گواهی انحصار وراثت صادر می شود که در آن میزان سهم الارث وارث مشخص است که وارثین با در دست داشتن این گواهی می توانند با مراجعه به ادارات دولتی مانند بانک ها،دفاتر اسناد رسمی و ……..به تقسیم ارث بپردازند در صورت نداشتن گواهی انحصار وراثت امکان مراجعه به ادارات و تقسیم اموال تحت هیچ شرایطی امکان پذیر نمی باشد.

مدارکی که برای انحصار وراثت مورد نیاز می باشد عبارتند از :

 • گواهی فوت
 • شناسنامه متوفی
 • شناسنامه وراث
 • سند ازدواج متوفی(درصورت تاهل)
 • اظهارنامه مالیاتی
 • استشهادیه

پس از مراجعه به شورای حل اختلاف محل زندگی متوفی و ارائه مدارک مورد نیاز فرم انحصار وراثت برای تکمیل به وارثین داده می شود که در آن باید نام تمام وارثین با نسبت هایشان وارد شود و سپس یکی از وارثین به نمایندگی از تمام وراث لیست اموال منقول و غیر منقول متوفی را تهیه و به اداره دارایی رفته و مالیات بر ارث را پرداخت می کند که میزان آن با توجه به نسبت های افراد با فرد فوت شده تعیین می شود،بعد از این مراحل وارثین با مدارک شناسایی به همراه  3شاهد به دفتر اسناد رسمی رفته و شاهدین شهادت می دهند که وارثین متوفی چه کسانی هستند که به تاییدیه دفتر اسناد رسمی درآمده و سپس برگه استشهادیه به شورای حل اختلاف تحویل داده می شود.پس از طی کردن مراحل قانونی در شورای حل اختلاف گواهی حصر وراثت صادر و تقدیم دادگاه می شود که در دادگاه تمامی اسناد و مدارک بررسی شده و با هزینه خود وارثین آگهی انحصار وراثت در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار یک نوبت چاپ می شود که باید از تاریخ چاپ آن یک ماه بگذرد سپس اگر اعتراضی صورت نگیرد،بدون جلسه رسیدگی دادگاه گواهی انحصار وراثت صادر می شود که در آن اسامی و سهم تمام وراث آورده شده است .باید توجه داشت که هنگام انحصار وراثت حتی اگر جنینی  هم وجود داشته باشد تقسیم اموال تا تولد جنین زنده صورت نمی گیرد! حتی اگردر مرحله رسیدگی هم باشد متوقف می شود.

در زمان انحصار وراثت اگر وراث همکاری نکنند و یا خارج از کشور باشند مشکلی پیش نمی آید و وارثین دیگر می توانند با مراجعه به شورای حل اختلاف و همچنین استعلام از ثبت احوال کارهای مربوط به انحصار وراثت را انجام دهند.لازم به ذکر است که در صورت مفقودی گواهی انحصار وراثت امکان اخذ المثنی گواهی هم وجود دارد.

آیا امکان اعتراض به گواهی انحصار وراثت وجود دارد ؟چه کسانی حق اعتراض دارند؟

بله!امکان اعتراض به گواهی انحصار وراثت وجود دارد،به این صورت که مثلا شخصی نامش در گواهی قید نشده و جزو وراث می باشد و یا حتی شخصی هم که تمام وصیت به نفع او می باشد نیز می تواند اعتراض کند.

علاوه بر وارثین طبق ماده 367 قانون امور حسبی دادستان و یا رئیس حوزه قضایی هم در صورتی که تشخیص دهند که متوفی بلاوارث بوده می توانند به درخواست بی اساس اشخاصی که به دنبال  تصدیق گواهی بودند اعتراض نمایند.

گواهی انحصاروراثت به دو شکل محدود و نامحدود صادر می شود.

گواهی محدود برای متوفی ای اخذ می شود که دارای اموالی نمی باشد و گواهی نامحدود برای متوفی ای که دارای اموال می باشد اخذ می شود و همچنین برای فروش اموال متوفی حتما باید گواهی نامحدود باشد.مدت زمان اخذ گواهی محدود یک هفته و نامحدود حدود 30الی40 روز می باشد.

برای ارتباط با گروه وکلای عدل گستران یگانه با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :

021-44030250

021-44030251

021-44030252

09352217114

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.