استرداد جهیزیه

نحوه استرداد جهیزیه

استرداد جهیزیه:
واژه جهیزیه هیچ تعریف قانونی‌ای در قانون مدنی ایران ندارد به این دلیل که زن هیچ‌گونه تکلیفی درآوردن وسایل به منزل همسر ندارد و وظیفه مرد می باشد که وسایل زندگی را محیا سازد، به همین دلیل جهیزیه بر اساس عرف جامعه به این شکل تعریف می‌شود که:
جهیزیه شامل وسایلی است که زن و خانواده زن از سر لطف و محبت آن را به منزل شوهر می‌برند تا در طول زندگی مشترک زوجین از آن‌ها استفاده کنند که این وسایل حتی می‌تواند کاربردی هم نباشند و تنها جنبه تزئینی داشته باشند. جهیزیه از قدیم جزو رسوم کهنیست که در هر شهر و قوم و قبیله‌ای به یک ‌شکل خاص تعیین و برده می‌شود. بردن جهیزیه به منزل مرد توسط زن در کشور ما امری بسیار شایع است و جزو یکی از دعاوی بسیار مهم در دادگاه‌های خانواده محسوب می‌شود به همین دلیل در این مقاله به توضیح آن می‌پردازیم.
زمانی که زن وسایل زندگی (جهیزیه) را به منزل شوهر می‌برد مالک آن وسایل می باشد و بردن وسایل هیچگاه به‌عنوان صلب مالکیت زن نمی باشد و مرد حق استفاده از وسایل را دارد اما مالک وسایل نیست به همین دلیل زن هرزمان که بخواهد می‌تواند جهیزیه خود را از منزل مشترک استرداد نماید اما باید توجه داشت که این عمل زن به معنای پایان زندگی مشترک و تمایل او به طلاق می باشد.
جهیزیه تنها شامل وسایلی می‌شود که زن به خانه شوهر برده است و در زمان استرداد آن حق دارد تنها همان وسایل را از خانه خارج نماید و اگر زندگی مشترک طولانی شده باشد و وسایل مستهلک ‌شده باشند و یا حتی بعضی از آن‌ها از بین رفته و مرد وسایل جدید خریده و به‌جای آن‌ها جایگزین کرده باشد زن حق بردن وسایل جدید را نداشته و باید همان وسایل قدیمی خود را از خانه خارج نماید به این دلیل که تنها روی همان وسایل حق مالکیت دارد. همان‌طور که در قسمت بالا گفته شد جهیزیه از رسوم کهن در ایران است که در هر شهر و منطقه و قوم و قبیله‌ای رسوم مربوط به آن به یک‌شکل متفاوت می باشد برای مثال در بعضی از مناطق رسم به این شکل است که مرد چند قلم از اجناس جهیزیه را خریداری و به زندگی مشترک میاورد که در زمان استرداد جهیزیه زن حق خارج کردن این وسایل را از منزل مشترک ندارد به این دلیل که مالکیت آن‌ها به مرد تعلق داشته و مرد علاوه بر این‌که زندگی مشترک و وسایل مشترک را از دست می‌دهد نباید وسایل خود را هم از دست دهد!
از زمان‌های قدیم رسمی به اسم سیاهه در زمان بردن جهیزیه به منزل مشترک مرسوم بوده که امروزه هم مرسوم می باشد که در سیاهه تمامی وسایل ریزودرشتی که به منزل مشترک برده می‌شود نوشته و به امضای مرد درمی‌آید و بهتراست که چند شاهد هم امضاء نمایند اما اگر هم به امضای شاهدین درنیاید از اعتبار آن کاسته نمی شود. باید توجه داشت که سیاهه به‌صورت دقیق نوشته شود به‌خصوص در مورد وسایل بزرگ و قیمتی مانند یخچال و فریزر، فرش و …
به این صورت که مدل یخچال و فرش و… حتماً مشخص و نوشته شود و یا در خصوص فرش دستبافت بودن و یا نبودن و مدل فرش و … هم مشخص شود.
بعضی مواقع چند قلم جنسی که با مرد می باشد و توسط او خریداری می‌شود در سیاهه آورده می‌شود که در این صورت اگر زن قصد استرداد جهیزیه داشته باشد مرد باید اثبات کند که چند قلمی که در سیاهه آورده شده است متعلق به او می باشد نه زن و از استرداد آن‌ها جلوگیری نماید.
عده‌ای بر این عادت هستند که در سیاهه طلاهای زوجه را هم آورده و امضا می‌کنند و هنگام استرداد جهیزیه خواهان استرداد طلاها نیز می‌شوند که این امر کاملاً غلط و رد شده است برای توضیح این امر مجدداً به تعریف جهیزیه برمی‌گردیم:
جهیزیه به معنای وسایل زندگی مشترک است که به استفاده دو طرف درمی‌آید چه زن تهیه آن را تقبل کند، چه مرد! بنابراین طلا جزو وسایل زندگی مشترک محسوب نمی‌شود! حتی اگر زوجه طلاها را از قبل داشته و به خانه مشترک آورده باشد و به هر دلیلی زوجه آن‌ها را فروخته باشد باید برای دسترسی مجدد به طلاهای خود دادخواست کیفری دهد و این امر از معقولِ استرداد جهیزیه خارج است.
استرداد و یا بردن جهیزیه امری سهل و آسان است و برای انجام این امر باید به دادگاه خانواده و یا شورای حل اختلاف مراجعه نمود که با داشتن سیاهه به‌راحتی انجام‌پذیر می باشد. استرداد جهیزیه بدون در دست داشتن سیاهه هم امکان‌پذیر است اما باید هنگام بردن جهیزیه از منزل مشترک تمامی وسایل برده شده را لیست کرده و به امضای تعدادی از همسایگان به‌عنوان شاهد دربیاید. باید به این نکته توجه داشت که زن وسایلی را که مالک آن‌ها می باشد را می‌تواند در نبود زوج و بدون اجازه او از منزل خارج نماید و اگر وسایلی متعلق به مرد باشد زن حق خارج کردن آن‌ها را ندارد. توصیه می‌شود که با در دست داشتن سیاهه و مجوز دادگاه استرداد جهیزیه را انجام دهید. اگر هم در همین حین که جهیزیه در تصرف زوج باشد به آن‌ها تا زمان استرداد توسط زوجه آسیب برساند، زوجه می‌تواند در این خصوص از زوج شکایت نماید.
بنابراین می‌توان از مطالب بالا نتیجه گرفت که بهتراست برای جلوگیری از حوادث احتمالی و همچنین پیش برد مسائل به‌طور اصولی سیاهه را تنظیم کرده و به امضای زوج و همچنین دو شاهد مرد درآورد و اگر زوج زیر امضای خود اثرانگشت بزند که بازهم محکم‌تر و اگر سیاهه به محضر برده شود و امضای زوج گواهی شود که به‌عنوان یک سند محضری محسوب می‌شود.
توجه داشته باشید که اگر جهیزیه به‌صورت نقدی داده شد تا بعداً به خرید آن بپردازید به صدور فاکتور خریدها و همچنین نگهداری آن‌ها دقت ویژه‌ای داشته باشید.
در آخر لازم به ذکر است که اگر زوجه فوت کند جهیزیه به ارث می‌رسد چون جزو اموال وی محسوب می‌شود که بعد از فوت آن اگر فرزند داشته باشد یک‌هشتم به زوج و بقیه آن به فرزندان می‌رسد و اگر فرزند نداشته باشد یک ‌دوم آن به زوج و بقیه اموالش به بقیه وراث خواهد رسید
گروه وکلای عدل گستران یگانه آماده ارائه مشاوره تلفنی و حضوری در تمامی زمینه‌های حقوقی، خانواده، کیفری و… می‌باشند، همچنین با حضور وکلای متخصص پایه‌یک دادگستری آماده قبول دعاوی درزمینه های:
حقوقی:
تصرف عدوانی
دعاوی مربوط به اراضی
وقف
کیفری:
قتل
جعل
توهین
سرقت
تهدید
کلاهبرداری
خیانت‌درامانت چک، سفته
روابط نامشروع
عقود
خانواده:
نامزدی و خسارات ناشی از بر هم زدن آن
نکاح دائم، موقت و اذن در نکاح
شروط ضمن عقد نکاح
ازدواج مجدد
جهیزیه
مهریه
نفقه زوجه و اجرت‌المثل ایام زوجیت
تمکین و نشوز
طلاق، رجوع از طلاق، فسخ و انفساخ نکاح، بذل مدت و انقضای آن
حضانت و ملاقات طفل
و همچنین تنظیم لایحه جهت دادگاه های بدوی، تجدید نظر، دیوان عالی کشور و…. میباشند.
برای ارتباط با گروه وکلای عدل گستران یگانه با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:
021-44030250
021-44030251
021-44030252
09352217114

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.