اجرت المثل چیست ؟

اجرت المثل چیست ؟

اجرت المثل چیست ؟ اجرت المثل به دو دسته زیر تقسیم می شود :

  1. اجرت المثل اموال
  2. اجرت المثل در ازدواج (عقد نکاح)

– اجرت المثل اموال :
گاهی اوقات زمانی که از مالی استفاده میشود باید تقریبا معادل ارزش مالی آن مال مورد استفاده مبلغی در قبال استفاده از آن مال پرداخت شود که به این عمل اجرت المثل اموال گفته می شود.برای مثال شما مدتی از یک وسیله نقلیه و یا حتی ملکی استفاده می نمایید پس از طی کردن مدت استفاده باید مبلغی بابت مدت زمان استفاده از آن مال پرداخت نمایید.
اجرت المثل اموال زمانی قابل اجرا می باشد که هیچ قراردادی نوشته نشده باشد چون در این صورت طبق قرارداد و مدت زمان و مبلغ مشخص شده در آن باید طرفین رفتار کند،اما اگر قراردادی نوشته نشده باشد و یا اینکه قرارداد باطل شده باشد اجرت المثل قابل اجرا می باشد.
– اجرت المثل در ازدواج (عقد نکاح) :
قوانینی که در روابط همسران وضع شده است تنها و انحصاری ویژه مردان نمی باشد و در قوانین وضع شده به حق و حقوق زنان هم توجه شده است مانند : مهریه، نفقه، اجرت المثل و …. که در این مقاله قصد پرداختن به اجرت المثل را داریم:
همانطور که در قانون اسلام وضع شده است که مرد می تواند زن را طلاق دهد و حق طلاق دارد همانطورهم هیچ مردی نمی تواند بدون پرداخت نکرن حق و حقوق زنش، وی را طلاق دهد و این هم جزو یکی از قوانین اسلام در خصوص زنان می باشد.به جز مهریه که مقدار آن زمان عقد مشخص می شود و پرداخت آن با توجه به مشخص کردن نوع عندالمطالبه و عندالاستطاعه بودن و دارایی مرد می باشد حق و حقوقی مانند نفقه و اجرت المثل هرچه مدت زمان زندگی زناشویی طولانی تر شود میزان این دو و حق و حقوق زن هم افزایش می یابد و باید مرد تحت هر شرایطی اقدام به پرداخت تمامی حق و حقوق همسرش در هنگام طلاق کند.
بنابراين در نظم حقوقي كنوني شرط استحقاق زوجه جهت برخورداري از اجرت‌المثل عبارت است از اين كه:
– امور مربوط شرعاً به عهده وي نباشد
-عرفاً به آن كار اجرت‌المثل تعلق گيرد
– به دستور زوج باشد
– با عدم قصد تبرع صورت پذيرد
زمانی که زن و مرد زن و شوهر می شوند طبق قانون یکسری وظایف شرعی زن نسبت به همسر خود پیدا می کند که به دو صورت تمکین خاص و تمکین عام تعریف می شود که باید این وظایف را به انجام برساند
– تمکین عام : به معنای حضور زن در زندگی مشترک و انجام وظایف شرعی در زندگی می باشد برای مثال می توان به ادامه تحصیل، کار کردن و خروج از منزل که باید تمامی با اجاره شوهر باشد اشاره کرد
– تمکین خاص :به معنای عمل کردن زن به وظایف زناشویی در زندگی مشترک می باشد
حال علاوه بر نام برده های بالا اگر زن هر عملی جز این ها انجام دهد که به دستور شوهر باشد و زن موظف انجام آنها نباشد مستحق پاداش می باشد که به این پاداش اجرت المثل گفته می شود.
تمکین خاص نیز به معنی عمل کردن زن به وظایف زناشویی است. حال اگر زن در طول زندگی مشترک و در خانه همسر خود کاری بجز این موارد را به دستور شوهر انجام دهد، مستحق پاداشی است که به آن اجرت‌المثل گفته می‌شود.بنابراین اجرت المثل حق الزحمه کارهایی می باشد که زن در خانه شوهر انجام می دهد و هر زحمتی حق الزمه دارد مگر اینکه خود شخص قصد تبرع(مجانی بودن) داشته باشد.
تمامی مسائل گفته شده مبنی بر این نمی باشد که زن برای انجام تک تک کارهایش از شوهر خود مزدی دریافت کند، این حقوق شرعی در اسلام برای تفهیم بهتر زحمات زن می باشد که زن برای انجام آنها موظف نمی باشد و در قبالش پاداشی وجود دارد که اگر طلب کند و یا شوهر قصد طلاق دادن وی را داشته باشد باید پرداخت شود.
گروه وکلای عدل گستران یگانه آماده ارائه مشاوره تلفنی و حضوری در تمامی زمینه های حقوقی،خانواده،کیفری و…… می باشند، همچنین با حضور وکلای متخصص پایه یک دادگستری آماده قبول دعاوی در زمینه های :
حقوقی :
تصرف عدوانی
دعاوی مربوط به اراضی
وقف
کیفری :
قتل
جعل
توهین
سرقت
تهدید
کلاهبرداری
خیانت در امانت چک، سفته
روابط نامشروع
عقود
خانواده :
نامزدی و خسارات ناشی از بر هم زدن آن
نکاح دائم ، موقت و اذن در نکاح
شروط ضمن عقد نکاح
ازدواج مجدد
جهیزیه
مهریه
نفقه زوجه و اجرت المثل ایام زوجیت
تمکین و نشوز
طلاق ، رجوع از طلاق ، فسخ و انفساخ نکاح ، بذل مدت و انقضای آن
حضانت و ملاقات طفل
و همچنین تنظیم لایحه جهت دادگاه های بدوی،تجدید نظر،دیوان عالی کشور و…….. میباشند
برای ارتباط با گروه وکلای عدل گستران یگانه با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :
021-44030250
021-44030251
021-44030252
09352217114

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.